Misiune

“Suntem o familie! Împreună construim, învăţăm. inovăm, păstrăm tradiţiile. Suntem o şcoală deschisă pentru comunitate. Pregătim viitorii absolvenţi pentru integrarea într-o societate în schimbare. Dorim elevilor noştri: “Şanse egale prin educaţie”.

Viziune

Şcoala Gimnazială “Alexandru Ioan Cuza” doreşte ca elevii săi să fie capabili să deţină şi să folosească informaţia, să caute şi să găsească soluţii pentru diferite probleme, să-şi imagineze alternative, să accepte viziunile altor culturi ale lumii, să promoveze valori europene specifice pentru societatea democratică. Şcoala noastră asigură calitatea procesului didactic, printr-o continuă reflexie asupra actului de predare învăţare şi evaluare, printr-un efort de găsire a unor soluţii creative pentru educaţia prezentă şi viitoare. Managementul şcolii se bazează pe transparenţă, profesionalism, responsabilitate şi eficienţă. Climatul deschis şi stimulativ atât pentru profesori cât şi pentru elevi şi părinţi, se bazează pe cooperare, respect şi ajutor reciproc.

Despre noi

Şcoala noastră funcţionează într-un singur schimb, dispunând de spaţiu suficient pentru săli de clasă, laboratoare, bibliotecă, anexe. Din anul 2009 instituţia noastră de învăţământ oferă şcolarilor activităţi complementare în program prelungit, sub titulatura “Şcoală după şcoală”, sub îndrumarea doamnelor învăţătoare de la clasele a II-a, a III a şi a IV a, iar în perspectivă şi pentru celelalte clase primare. Colectivul de cadre didactice este un colectiv unit, dornic să îndrume cu dăruire şi pricepere paşii elevilor în procesul instructiv- educativ. Toate cadrele didactice (profesori şi învăţători) sunt calificate şi au grade didactice şi cursuri de formare continuă.

Incadrarea cu personal
Statul de functii
Organigrama
Descarca
Regulament de organizare și funcționare
Regulament intern
Cod etic
Descarca
Procedura operațională privind managementul riscului la corupție
Contract educational - format editabil

LOCATIA

Scoala este situata in zona centrala a orasului Campina.

ACTIVITATI

Activitati culturale si recreative organizate sub indrumarea si cu participarea cadrelor didactice.

CLASE

Laboratoare specializate si 12 sali de clasa.